Lokalne atrakcje


Park Zdrojowy w Solcu-Zdroju (200m od SOLAVO Home & Travel)

Park został założony w latach 1905-1910, natomiast w latach 1987-1988 poddano go gruntownej konserwacji. Możemy podziwiać w nim wiele ciekawych okazów drzew i krzewów; obok popularnych świerków, topoli i brzóz pojawiają się sosna wejmutka, katalpa, kłęk kanadyjski, magnolia,tamaryszek, platan, stare egzemplarze lipy szerokolistnej oraz przepiękne modrzewie Przez park przepływa rzeka Rzoska, która wypływa ze stawu w pobliskiej wsi Gadawie. Wijąca się wśród zieleni rzeka jest idealnym uzupełnieniem cudownego krajobrazu, jaki rozciąga się na terenie całego Parku Zdrojowego.

Zalew w Solcu-Zdroju (800m od SOLAVO Home & Travel)

Zbiornik retencyjno-rekreacyjny bezpośrednio przylegający do parku zdrojowego o łącznej powierzchni 6 ha oraz głębokości od 0,5 do 3m. Nad zalewem istnieje możliwość połowy ryb, grillowania. Jest to idealne miejsce do relaksu oraz wypoczynku

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (15 km od SOLAVO Home&Travel)

Dziecięce centrum kultury znajdujące się w Pacanowie, oficjalnie otwarte 24 lutego 2010 roku. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Charakterystyczne dla kompleksu są elementy przypominające wielkie baby z piasku. Mieści się w nich: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. W bezpośrednim otoczeniu budynku znajduje się ogród edukacyjny oraz amfiteatr.

Malowana Wieś - Zalipie (20 km od SOLAVO Home&Travel)

Zalipie - wieś położona na terenie Powiśla Dąbrowskiego mieszczącym sie w widłach Wisły i Dunajca. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią Muzeum Etnograficznego oraz w Gminnym Ośrodku Kultury "Dom Malarek" w Zalipiu, powstałym w roku 1978.

Pałac w Kurozwękach (37 km od SOLAVO Home&Travel)

Dzieje Pałacu w Kurozwękach sięgają XIV wieku. Drewniano-murowany zamek został wybudowany przez Dobiesława z Kurozwęk i stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. Na początku był budowlą obronną, ponadto był to jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, aż do osiągnięcia wyglądu pałacu, który prezentuje obecnie. W 2006 roku po raz pierwszy otwarto tu  labirynt zrobiony na polu kukurydzy. Labirynt przyjął się świetnie i teraz jest jednym ze znaków rozpoznawczych Pałacu. Kurozwęki zyskały sławę jako pierwsza i największa hodowla bizonów amerykańskich w Polsce.

Zamek Krzyżtopór (57 km od SOLAVO Home&Travel)

Zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Historia autorstwa projektu pałacu i jego kształtu pozostaje nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Ponieważ aż 90 % murów oraz 10 % sklepień założenia architektonicznego zachowało się do dzisiaj, od dawna planuje się odbudowę całego kompleksu.

Muzeum Wsi Kieleckiej- Tokarnia (70km od SOLAVO Home&Travel)

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni zaczął funkcjonować od 1977 roku. Zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Wśród najpiękniejszych obiektów należy wymienić: barokowy kościół z Rogowa (1763 r.), modrzewiowy Dwór z Suchedniowa (XIX w.), czy Organistówkę z Bielin z poł. XIX w. Wśród ciekawych ekspozycji znalazł się także zakład prowincjonalnego fotografa w chałupie z Wąchocka, rozbudowaną aranżację sklepiku małomiasteczkowego z lat 30. XX w., wnętrze domu z Ćmielowa, czy chałupę z Szydłowa (1705 r.), zamieszkiwaną przez rodzinę żydowskiego krawca.

Zamek Królewski w Chęcinach (70 km od SOLAVO Home&Travel)

Zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami. Zamek istniał w 1306 r., kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Zamek zamieszkiwali również: Elżbieta Łokietkówna, żona Władysława Jagiełły – Zofia Holszańska, z synem Władysławem Warneńczykiem oraz żona Zygmunta Starego – Bona. Wiosną 2013 r. rozpoczęła się trwająca do 2015 rewitalizacja zamku. 

Góra Miedzianka (75km od SOLAVO Home&Travel)

Szczyt w Górach Świętokrzyskich (354m.n.p.m.) zachodni kraniec Grzbietu Chęcińskiego. Występujące tu rudy miedzi wplynęły nie tylko na nazwę wzniesienia, ale również na podziurawienie zboczy licznymi szybami. Dzięki złożom pierwsza wzmianka o Miedziance pochodzi z XV wieku. Za czasów Króla Zygmunta III Wazy rozpoczęto wydobycie na szeroką sklalę. Z tego okresu pochodzi pierwszy polski kodesk górniczy opracowany przez żupnika chęcińskiego Jana Płaza. W XVII wieku na Miedziance drażyli również górnicy z Niemiec i Węgier. Z Mioedzianki rozciąga się równoległa panorama. W pogodne dni możemy ujrzeć odległe o 40km Łysogóry, a przy bardzo dobrej widzialności Tatry oddalone o ponad 180 km.